НАЈНОВО :

Бездомник побарал пари од свештеник: Тоа што следело разбесни илјадници луѓе!

Share Button

Снимката која овој јуни предизвика најбурна реакција на социјалните мрежи е видеото на кое бездомник приоаѓа на црковно лице и бара од него пари. Тоа што се случило по оваа молба, многумина не га очекувале, а одговорот на свештеникот налути голем број на луѓе кои ја прегледале снимката.

Видеото до сега има 7.1 милиони прегледи, 12 илјади лајкови и скоро 6 илјади коментари. На снимката се гледа бездомник како прашува свештеник да му даде пари, тој го зема новчаникот и откако приметува дека има само крупни пари, одлучува на човекот да не му даде ништо.

– Мислев дека ќе му го даде цел новчаник, гласи еден коментар на Фејсбук под оваа снимка. „поради ова и не врувам во црква“, порачува друг коментар.

На свештеникот му даваат и погрдни имиња, а чудењето на неговата постапка нема крај.

Како и секоја осетлива ситуација и во оваа има спротивна реакција.

– дали би му дале 100 долари?, прашува некој на оваа социјална мрежа алудирајќи дека критичарите во своите осуди се лицемерни.

И во оваа како и секоја индивидуална постапка не треба да се генерализира и поврзува со црквата чии претставник е овој свештеник.

Се останува и завршува на личен план. А прашањето религија ја надминува оваа снимка.

Прашањето хуманост, кој е само еден сегмент од религиозноста(но многу важен), никогаш не треба да се поставува. Добрината на никого не му наштетила, а е обврска на секој од нас, во тоа нема сомневање.

уредник

Related Posts

Нема веќе субвенции за македонска музика

Коментарите се исклучени на Нема веќе субвенции за македонска музика

Што се случува во Скопје? Бел чад излегува од под асфалтот во центар кај „Тифани“

Коментарите се исклучени на Што се случува во Скопје? Бел чад излегува од под асфалтот во центар кај „Тифани“

Каква приказна се крие зад познатата песна посветена на Ѓурѓовден?

Коментарите се исклучени на Каква приказна се крие зад познатата песна посветена на Ѓурѓовден?

Create AccountLog In Your Account