ЧУДО ВО РОМАНИЈА:ЗАПЛАКА ИКОНАТА НА СВЕТА ПЕТКА (видео)

ЧУДО ВО РОМАНИЈА:ЗАПЛАКА ИКОНАТА НА СВЕТА ПЕТКА (видео)

ЧУДО ВО РОМАНИЈА:ЗАПЛАКА ИКОНАТА НА СВЕТА ПЕТКА (видео)

Share Button

Понеделник , Романија поточно 19 јуни 2017 година, време попладне, верниот народ се наоѓа во црква на крајот од историскиот град Трговиште, и тогаш забележале солзи на иконата на Света Петка, Преподобна Мајка Параскева.

Веста за мироточењето набргу се раширила помеѓу верниците кои се упатиле на поклонение пред Чудотворната икона , пред која сеуште се поклонуваат и стари и млади, болни и здрави луѓе

Свештеникој кој раководи во црквата изјавил дека ова е трет пат како на иконата на Света Петка се појавуваат солзи.Тој додал дека оваа икона заплакала двапати досега , првиот и вториот пат кога црквата минувала низ големо искушение и сега кога ги повикува на масовно покајание

Е сега дали е случајно или не, двадена после ова чудо падна владата на Романија, со што е означен и почетокот на криза во земјата.Верници колони плачејќи се упатувале кон иконата да ја целиваат и да се поклонат, се молеле за оздравување и спасение

Оваа вест за ова најново чудо се проширила и надвор од градот па и од земјата, благодарение на Социјалните мрежи, па со тоа христијаните уште помасовно се упатиле кај иконата. Инаку светите чесни мошти на оваа светителка се наоѓаат во Романија.Новост.мк се потруди и во Македонија да се пренесе оваа вест, и ви предлагаме да го погледнете видеото

Света Петко, моли го Христос Бог за масовно покајание и спасение на душите наши!

ИС ХС – НИ КА!

Превод и обработка Новост

подготви: Снежана Анеска

уредник

Related Posts

Во Слепченскиот манастир се одбележа раѓањето на Свети Јован Крстител

Коментарите се исклучени на Во Слепченскиот манастир се одбележа раѓањето на Свети Јован Крстител

Create AccountLog In Your Account