Владиката Петар: Ако требаше да се мажат мажи со мажи и жени со жени, Господ немаше да ги создаде Адам и Ева

Share Button

Денеска по повод празникот на манастирот Свети Јован Крстител , Слепче Демирхисарско но и по повод отворањето на Демихисарското културно лето, на свечената манифестација која се одржа во дворот на манастирот, говор одржа и Владиката Петар.

Тој во своето излагање се осврна на последните случувања а посветени на ЛГБТ заедницата.

Image result for владиката петар

Владиката апелираше пред присутните: Треба да внимаваме во каков дух ќе ги воспитуваме идните генерации. Ако требаше да се мажат маж со маж и жена со жена, тогаш Господ немаше да ги созаде Адам и Ева. Ако се нудат еднополови бракови тогаш бракот е ништо.

Во манастирскиот двор денеска во организација на Општина Демир Хисар и манастирот се одржаа манифестации по повод отворањето на IV. Демирхисарско културно лето 2017 и I. Демирхисарска летна школа,  а по повод патрониот празник на манастирот, за сите присутни беше обезбеден бесплатен празничен ручек.

подготви: Снежана Анеска

уредник

Related Posts

Инцидент во Собранието: За влакно избегната физичка пресметка помеѓу Груевски и Талат Џафери

Коментарите се исклучени на Инцидент во Собранието: За влакно избегната физичка пресметка помеѓу Груевски и Талат Џафери

ФОТО НА ДЕНОТ:БИТОЛСКИОТ ПАРАКЛИС НА СВЕТИТЕ АПОСТОЛИ ПЕТАР И ПАВЛЕ

Коментарите се исклучени на ФОТО НА ДЕНОТ:БИТОЛСКИОТ ПАРАКЛИС НА СВЕТИТЕ АПОСТОЛИ ПЕТАР И ПАВЛЕ

Денес е Собор на свети Јован Предвесник и Крстител

Коментарите се исклучени на Денес е Собор на свети Јован Предвесник и Крстител

Create AccountLog In Your Account