МВР ги бара насилниците коишто ги оштетија гробиштата во Љуботен

Share Button

Полицијата ги бара насилниците коишто оштетија 34 гроба во скопското село Љуботен. Инцидентот се случил на 10 јули кога телефонски во Единицата за информации и команда при СВР Скопје било пријавено дека во скопското село Љуботен  се оштетени повеќе надгробни плочи од страна на непознати сторители.

МВР ги бара насилниците коишто ги оштетија гробиштата во Љуботен

Веднаш по пријавата, полициски службеници излегоа на лице место, односно на православните гробишта во близина на црквата „Св.Никола“ во селото Љуботен.  Извршен е увид и притоа е констатирано дека непознат сторител, најверојатно со употреба на физичка сила, насилно искршил и во голема мера оштетил 34 гроба, односно ги искршил мермерните надгробни плочи, прибори за јадења, оставени шишиња, преместил и оштетил надгробни дрвени крстови, метални свеќници, соопшти полицијата.

Секторот за внатрешни работи Скопје информира дека презема мерки и активности во насока на расчистување на кривичното дело „сквернавење гроб“ по чл.400 од Кривичниот законик и по целосно документирање на настанот, од страна на Единицата за насилен криминал при СВР Скопје ќе биде доставен соодветен поднесок.

уредник

Related Posts

Стоматологија со писмо до Заев и Филипче: Изберете стручен директор или ќе се бориме на улица

Коментарите се исклучени на Стоматологија со писмо до Заев и Филипче: Изберете стручен директор или ќе се бориме на улица

Фотогалерија од вчерашниот протест во Битола

Коментарите се исклучени на Фотогалерија од вчерашниот протест во Битола

Битолчанецот што ја уби жена си со сукало, утрово се обеси во затворот во Битола

Коментарите се исклучени на Битолчанецот што ја уби жена си со сукало, утрово се обеси во затворот во Битола

Протестот започна со молитва

Коментарите се исклучени на Протестот започна со молитва

Тешко повредена пратеничка на СДСМ

Коментарите се исклучени на Тешко повредена пратеничка на СДСМ

Таксист во Битола допирал малолетно девојче по градите додека се возело во такси возилото

Коментарите се исклучени на Таксист во Битола допирал малолетно девојче по градите додека се возело во такси возилото

Create AccountLog In Your Account