Камен-темелник на црква, која ќе го носи името „Св. Тројца“, е поставен денеска во велешкото село Иванковци

Share Button

Камен-темелник на црква, која ќе го носи името „Св. Тројца“, е поставен денеска во велешкото село Иванковци.

Поставен камен-темелник на црква во велешко Иванковци

Овој христијански обред на поставување камен-темелник на црква го изведе митрополитот Повардарски Агатангел во сослужение со свештеници од Епархијата Повардарска.

Црквата ја гради ктиторот Грозде со семејството по потекло од Иванковци, а кој живее во странство и со подршка од жителите на Иванковци и Епархијата Повардарска од Велес.

Прота-ставрофор Славе Јованов истакна дека ова е голем ден за жителите од ова населено место во кое првпат се гради црква и воопшто православен христијански храм.

уредник

Related Posts

Утре е Пренос на моштите на Светиот свештеномаченик Игнатиј

Коментарите се исклучени на Утре е Пренос на моштите на Светиот свештеномаченик Игнатиј

Најнови фотографии Света Троица (Руска црква ) – Битола

Коментарите се исклучени на Најнови фотографии Света Троица (Руска црква ) – Битола

Најнови фотографии Света Петка Битола

Коментарите се исклучени на Најнови фотографии Света Петка Битола

Чудо на Свети Нектариј Егински: Исцелувањето на о. Нектариј (Виталис) од рак

Коментарите се исклучени на Чудо на Свети Нектариј Егински: Исцелувањето на о. Нектариј (Виталис) од рак

Create AccountLog In Your Account