Одбележан македонскиот национален празник Илинден во Австралија

Share Button

Со свечена академија и богата културно- уметничка програма Македонската општина на Западна Австралија го одбележа претстојниот македонски национален празник Илинден.

Одбележувањето започна во дворот на црквата „Св. Никола“ во Перт, со панихида за паднатите борци за слободата на Австралија и Македонија, а пред споменикот на паднатите борци венци положија македонските преживеани борци, организации и здруженија. Од име на Република Македонија венец положи почесниот конзул Зоран Ќосески.

Поздравни говори пред присутните гости одржаа Филип Пеов и Стојче Јаковчески.

С.Анеска

уредник

Related Posts

Create AccountLog In Your Account