Пожарот на Матка е подметнат, туристи го сликале пироманот со телефон

Share Button

Пожарот кој денеска напладне избувна на Матка е подметнат, изјави вечерва за „А1он“ директорот на ЈП Паркови и заленило, Душан Авировиќ. Тој вели дека туристи го сликале пироманот со телефон. За случајот е известена полицијата и се чека да бидат преземени некакви мерки.

Надлежните се надеваат дека нема да се рашири огнот, но екипите  на ЈП Паркови и зеленило и пожарникаритевечерва заминаа од теренот бидејќи немаат услови за интервенција во ноќните часови. Останаа само неколкумина да дежураат.Но, според најавие веќе утре рано изутрина едне хеликоптер повторн ќе биде ангажиран за гаснење на огнените јазици, кои се закануваат да се прошират кон Водно

 

уредник

Related Posts

Create AccountLog In Your Account