МВР ќе поднесе кривична пријава против разузнавачот што предизвика инцидент пред Суперкупот

МВР ќе поднесе кривична пријава против разузнавачот што предизвика инцидент пред Суперкупот

Share Button

Министерството за внатрешни работи ќе поднесе кривична пријава против 25-годишниот Благојче Ристовски, вработен во Агенцијата за разузнавање, кој беше приведен вчера пред почетокот на Суперкупот во Скопје.

Министерот Оливер Спасовски на прес-конференција информираше дека кривичната пријава ќе биде поднесена против разузнавачот бидејќи се обидел да спречи службено лице при извршување на неговите работни обврски.

Според информациите од полицијата, Ристовски давал отпор и покрај обидите на полициските службеници да го смират, по што бил совладан, врзан со лисици и приведен во полициската станица во Кисела Вода. На алкотестот било утврдено дека приведениот има 1.06 промили алкохол. Од страна на ЈО дадена е насока настанот да се третира како „спречување на службено лице во вршење службено дејствие.“

уредник

Related Posts

Кривична пријава за лице кое му се заканувало со убиство на Заев на „Фејсбук“

Коментарите се исклучени на Кривична пријава за лице кое му се заканувало со убиство на Заев на „Фејсбук“

Create AccountLog In Your Account