ПОЖАРОТ КОЈ ВИКЕНДОВ БЕСНЕЕШЕ ВО БЛИЗИНА НА СЕЛОТО ВАПИЛА Е ЛОКАЛИЗИРАН

ПОЖАРОТ КОЈ ВИКЕНДОВ БЕСНЕЕШЕ ВО БЛИЗИНА НА СЕЛОТО ВАПИЛА Е ЛОКАЛИЗИРАН

Share Button

Пожарот кој викендов ја зафати шумата во атарите на селата Вапила и Сирула, Охридско е локализиран, велат од Територијалната противпожарна единица од Охрид. Голема површина од дабовата и боровата шума во овој реон е опожарена, односно станува збор за 20 хектари шума од атарот на село Вапила и околу триесеттина хектари од атарот на село Опеница.

Утрово охридските пожарникари направиле повторно увид на опожарената површина, каде е констатирано само догорување на суви гранки без можност за дополнително ширење на пожарот. Проблем на пожарникарите и екипите на македонски шуми кои викендов се бореа со огнената стихија претставувал ветрот кој дувал од променлив правец, поради што истиот се проширил и на недостапните шумски делови, па оттука се појавила и потребата за активирање напротивпожарната авијација да се вклучи во гаснењето на огнот

уредник

Related Posts

Бездомник кој починал во Велес , два дена нема кој да го погреба

Коментарите се исклучени на Бездомник кој починал во Велес , два дена нема кој да го погреба

(Галерија)МИНИСТЕРОТ Венко Филипче денес со полна подршка во тимот на Лицата со ретки болести на Охрид ТрчаТ

Коментарите се исклучени на (Галерија)МИНИСТЕРОТ Венко Филипче денес со полна подршка во тимот на Лицата со ретки болести на Охрид ТрчаТ

Фотогалерија од вчерашниот протест во Битола

Коментарите се исклучени на Фотогалерија од вчерашниот протест во Битола

Заев: Ќе ги заштитиме децата и најблиските на пратениците од протестите пред нивните домови. МВР ќе превзема мерки

Коментарите се исклучени на Заев: Ќе ги заштитиме децата и најблиските на пратениците од протестите пред нивните домови. МВР ќе превзема мерки

Kekeновски до Заев:АХ ЗОРАНЕ БРЕ ЗАЕВ, ШТО (какво) НАПРАВИ?

Коментарите се исклучени на Kekeновски до Заев:АХ ЗОРАНЕ БРЕ ЗАЕВ, ШТО (какво) НАПРАВИ?

Create AccountLog In Your Account