НАЈНОВО :

МАКЕДОНСКИ ДРЖАВЈАНИ ПОВРЕДЕНИ ВО СООБРАЌАЈКА КАЈ БУДИМПЕШТА

Share Button

Пет македонски државјани се повредени во сообраќајна несреќа во близина на автопатот М5, во близина на Будимпешта, соопшти денеска портпаролот на бугарското Министерство за надворешни работи, Иван Димов, повикувајќи информации на бугарската амбасада во Будимпешта, која е во контакт со унгарските власти.

„Во сообраќајната незгода учествувале автомобил „мерцедес“ со бугарски регистерски ознаки и возило „форд“ со германски регистерски ознаки. Мерцедесот, поради дупната гума се наоѓал во лентата за итни случаи, кога во него, со голема брзина удрил фордот. Како последица на судирот, четворица патници од „фордот“ и еден од „мерцедесот“ се повредени. Жртвите се македонски државјани“, пишува Димов.

Засега нема официјална потврда за несреќата од македонското МНР – се чекаат детални информации од македонската амбасада во Унгарија.

По информация на българското посолство в Будапеща, получена от унгарските власти, няма загинали и пострадали български граждани при пътно транспортно произшествие на магистрала М5 в близост до Будапеща.
Днес е станала катастрофа между автомобили „Мерцедес“ с български регистрационни номера и „Форд“ с германски регистрационни номера. Мерцедесът е бил в аварийната лента заради спукана гума, когато Фордът се е ударил в него с висока скорост.
В резултат на сблъсъка са пострадали четиримата пътуващи във Форда и един човек, който е бил до Мерцедеса. Пострадалите са граждани на Република Македония.
Българското посолство следи ситуацията и е в контакт с местните власти.

уредник

Related Posts

Откриени сторителите на кражби во цркви во Тетово

Коментарите се исклучени на Откриени сторителите на кражби во цркви во Тетово

Create AccountLog In Your Account