Кривична пријава за тројца скопјани кои ограбија бензинска на автопатот Велес – Скопје

Share Button

Против тројца скопјани поднесена е кривична пријава поради основано сомнение дека сториле кривично дело „разбојништво“.

Тие се осомничени дека на 6 септември ја ограбиле бензинската пумпа на автопатот Велес – Скопје кога со закана со пиштоли одзеле околу 30 илјади денари од вработената.

Кривичната пријава е поднесена против А.А. (24), Л.Ј. (18) и Д.Д. (26). Тројцата се договориле да се сретнат на паркинг простор на улицата „Митрополит Теодосиј Гологанов“ за потоа да ја ограбат бензинската пумпа. Кон бензинската пумпа се упатиле со патничко возило „Ауди-80“ сопственост на Д.Д, а кога стигнале А.А. и Л.Ј. маскирани влегле и со закана со пиштол го одзеле дневниот промет.

По пријавување на настанот во СВР Скопје, тим од единицата „Алфа“ тргнал во потрага по возилото при што автомобилот е запрен на патот кој води од селото Јурумлери кон селото Долно Лисиче. Во возилото пронајдени се еден пиштол со рамка, една рамка за пиштол, гумени медицински ракавици и облека, кои биле предадени за вештачење. Уште еден пиштол, кацига за глава и еден ранец биле пронајдени на друга локација. Овие предмети, од возилото ги фрлиле А.А. и Л.Ј. кога забележале дека ги следат полициски возила. Тројцата пријавени биле приведени во полициската станица Гази Баба каде го појасниле начинот на кој го извршиле делото.

Истиот ден, со судски наредби, кај тројцата пријавени биле извршени претреси во домовите и други простории при што кај А.А. пронајдени се разновидни предмети кои се одземени и за кои дополнително ќе се прават анализи и проверки дали потекнуваат од кривични дела.

уредник

Related Posts

Абортирало 13-годишно девојче од домот „25 Мај“ кое повеќепати било силувано

Коментарите се исклучени на Абортирало 13-годишно девојче од домот „25 Мај“ кое повеќепати било силувано

Истепал полицаец среде бел ден во Битола

Коментарите се исклучени на Истепал полицаец среде бел ден во Битола

16 годишно девојче од Скопје исчезна

Коментарите се исклучени на 16 годишно девојче од Скопје исчезна

Моторџија од Охрид загина на Плетвар

Коментарите се исклучени на Моторџија од Охрид загина на Плетвар

Повредена тинејџерка од Битола, откако во неа удрило товарно возило

Коментарите се исклучени на Повредена тинејџерка од Битола, откако во неа удрило товарно возило

Полицијата најде исчезнато дете од „25-ти Мај“

Коментарите се исклучени на Полицијата најде исчезнато дете од „25-ти Мај“

Тешка сообраќајка во Битола: Велосипедист тешко повреден откако бил удрен од автомобил

Коментарите се исклучени на Тешка сообраќајка во Битола: Велосипедист тешко повреден откако бил удрен од автомобил

Арачиновец пукал во несудениот зет поради раскинување на веридбата со ќерка му

Коментарите се исклучени на Арачиновец пукал во несудениот зет поради раскинување на веридбата со ќерка му

Create AccountLog In Your Account