Седница на ДИК за локалните избори

Share Button

Државната изборна комисија (ДИК) денеска ќе одржи седница на која ќе бидат разгледани неколку одлуки и извештаи во врска со локалните избори закажани за 15 октомври.

На дневен ред се барања за акредитации за меѓународни набљудувачи, одлука за објавување на описите на избирачките места, одлука за ангажирање на помошно тело, извештај за Избирачкиот список по завршениот јавен увид, поништување на одлуката за избор на економски оператор за печатење на Избирачкиот список и извештај за рекламни паноа и билборди и случаен избор за распределба на рекламните паноа и билборди.

ДИК вчера ги повика понудувачите и партиите да присуствуваат на жребувањето на кое ќе се распоредат локациите на рекламните паноа и билборди за политичко рекламирање.

уредник

Related Posts

ТВ24:Јане Ченто повторно спроведен во Шутка

Коментарите се исклучени на ТВ24:Јане Ченто повторно спроведен во Шутка

Црквата и православните верници утре го одбележуваат празникот Задушница

Коментарите се исклучени на Црквата и православните верници утре го одбележуваат празникот Задушница

Владата ќе го разреши Дац од раководната функција во МНТ поради вчерашната сообраќајка

Коментарите се исклучени на Владата ќе го разреши Дац од раководната функција во МНТ поради вчерашната сообраќајка

Плочките низ Широк Сокак во Битола кои се поместуваа при движење се санираат, активност токму таму(фото)

Коментарите се исклучени на Плочките низ Широк Сокак во Битола кои се поместуваа при движење се санираат, активност токму таму(фото)

Create AccountLog In Your Account