Пожарот покрај патот Битола-Прилеп сè уште е активен

Share Button

Пожарот во атарот на селата Лознани и Вашарејца, кој се разгоре вчера, е сѐ уште активен, соопшти Центарот за управување со кризи (ЦУК).

Од таму информираат дека гори трева, стрништа и мал дел нискостеблеста ретка шума.

Во пожарот кај село Фурка, кон Дојран, пак, опожарена е нискостеблеста мешана шума од прнар, смреки и габер на непристапно место.

Во гасење на пожарот интервенирале вработени од Шумското стопанство – Гевгелија.

Пожарот е локализиран и е под контрола, соопшти ЦУК

уредник

Related Posts

Шаќири ја напушта функцијата, вели дека медиумите во Македонија кренале преголема врева за ова назначување

Коментарите се исклучени на Шаќири ја напушта функцијата, вели дека медиумите во Македонија кренале преголема врева за ова назначување

Денес се формира партијата Граѓанско Демократска Унија, Петар Колев е избран за претседател

Коментарите се исклучени на Денес се формира партијата Граѓанско Демократска Унија, Петар Колев е избран за претседател

Create AccountLog In Your Account