Кривична пријава против градоначалникот на Штип

Кривична пријава против градоначалникот на Штип

Share Button

Секторот за внатрешни работи Штип до ОЈО Штип поднесе кривична пријава пријава против 57-годишниот И.З. од Штип поради постоење на основано сомнение дека сторил кривично дело „злоупотреба на службената положба и овластување “.

– Пријавениот како службено лице, градоначалник на општина Штип, ја искористил службената положба и овластување преку склучување на штетен Договор со правното лице од Штип, спротивно на законските прописи и без наведен основ за склучување на истиот. Осомничениот пребил наплатени парични средства во висина од 1.567.619 денари по основ на уредување на градежно земјиште за парцела на улица Гоце Делчев бб Штип од 2004 година, и наместо да изврши наплата на парични средства во висина од 1.899.918 денари за уредување на градежно земјиште за изградба на објект со локација во Индустриската зона Запад во Штип (која во урбанистичките планови постои од 2014 година), пријавениот наплатил само 332.299 денари со што и нанел штета на општина Штип, а на правното лице му овозможил да се стекне со противправна имотна корист од 1.567.619 денари – информираат од Министерството за внатрешни работи.

уредник

Related Posts

Фатен разбојник што извршил шест разбојништва во банки и казино

Коментарите се исклучени на Фатен разбојник што извршил шест разбојништва во банки и казино

Татко и син се испијаниле, се испокарале, па пукале со ловна пушка во домот

Коментарите се исклучени на Татко и син се испијаниле, се испокарале, па пукале со ловна пушка во домот

(ФОТОГРАФИИ) Двајца загинати и 17 повредени, патот Струмица-Радовиш-Штип блокиран неколку часа

Коментарите се исклучени на (ФОТОГРАФИИ) Двајца загинати и 17 повредени, патот Струмица-Радовиш-Штип блокиран неколку часа

Молотов коктел врз џипот на Љупчо Тодоровски – Радникот ?!

Коментарите се исклучени на Молотов коктел врз џипот на Љупчо Тодоровски – Радникот ?!

Маж од Демир Хисар четири месеци уценувал битолчанка со компромитирачки фотографии

Коментарите се исклучени на Маж од Демир Хисар четири месеци уценувал битолчанка со компромитирачки фотографии

Дилер на дрога од Битола заврши во притвор

Коментарите се исклучени на Дилер на дрога од Битола заврши во притвор

Струшки средношколец силуван од сооученик

Коментарите се исклучени на Струшки средношколец силуван од сооученик

РЕСЕНЧАНКА ПРОНАЈДЕНА МРТВА ВО ВОДИТЕ НА ЛЕВА РЕКА

Коментарите се исклучени на РЕСЕНЧАНКА ПРОНАЈДЕНА МРТВА ВО ВОДИТЕ НА ЛЕВА РЕКА

Арачиновец пукал во несудениот зет поради раскинување на веридбата со ќерка му

Коментарите се исклучени на Арачиновец пукал во несудениот зет поради раскинување на веридбата со ќерка му

Create AccountLog In Your Account