Ѕвездите ги видовте сега да напишеме: Во Битола отворен фестивалот „Браќа Манаки“

Share Button

Со македонската премиера на краткиот филм „Крајот на времето“ на режисерот Милчо Манчевски, вечерва во Битола започна 38. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“.

Фестивалот за отворен го прогласи претседателот на Република Македонија, Ѓорѓе Иванов, кој како покровител на овој национален културен настан, му врачи златна „Камера 300“ за животно дело на годинашниот лауреат, францускиот кинематографер Пјер Лом.

Вториот добитник на наградата за животно дело, славниот италијански кинематографер, Џузепе Ротуно, заради својата возраст не дојде во Македонија, но негов претставник ја прими големата награда на фестивалот на кинематограферите кој до 30. септември ќе се одржува во Битола.

Годинава за највисоките награди конкурираат 13 кинематографери со исто толку филмови, а натпреварувачкиот дел го почна бугарско-македонската копродукција, филмот „Насоки“.

Годинашното издание на фестивалот има 10 различни филмски програми, 13 филмови во конкуренција за Златна, Сребрена и Бронзена Камера 300, меѓународното жири го предводи Пол Рене Ростад, кинематографер од Норвешка, а членови се: Лука Коасин, кинематографер од Италија, Јани – Петери Паси, кинематографер од Финска, Даријан Пејовски, режисер и сценарист, од Македонија и Ерол Зубчевиќ, кинематографер од Босна и Херцеговина.

уредник

Related Posts

За влез во црква се наплаќа влезница од 60 денари!

Коментарите се исклучени на За влез во црква се наплаќа влезница од 60 денари!

Create AccountLog In Your Account