ВМРО-ДПМНЕ кампањата ја започнува традиционално од Охрид

Share Button

ВМРО-ДПМНЕ кампањата ја започнува традиционално од Охрид

На еден ден пред почетокот на кампањата денеска во општина Охрид, кандидатот за градоначалник на Охрид од редовите на СДСМ и коалицијата

Веле Митановски Плусинфо

На самиот почеток од кампањата за локалните избори на 15 октовмри, првиот митинг во Охрид, традиционално, ќе го одржи ВМРО-ДПМНЕ, партијата што тоа го чини од осамостојувањето на земјата и првите избори во 1990 година.

Митинг ќе се одржи утре на Градскиот плоштад во Охрид, со почеток во 19:00 часот.

– Големиот народен митинг на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата ќе се одржи под слоганот „Новата ера почнува“. Предвидено е да се обрати лидерот на партијата Никола Груевски, носителот на советничката листа д-р Кирил Пецаков и кандидатот за градоначалник на Охрид, д-р Митко Тилевски – соопштија од Центарот за комуникации ВМРО-ДПМНЕ при ОК од Охрид.

На еден ден пред почетокот на кампањата денеска во општина Охрид, кандидатот за градоначалник на Охрид од редовите на СДСМ и коалицијата, професорот Јован Стојановски, потоа д-р Митко Тилевски предложен од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, како и независниот кандидат за прв човек на Охрид, Стевче Стевоски, потпишаа Кодексот за фер и демократски избори.

Потоа, кандидати за градоначалник на Охрид, испија заедничко кафе во центарот на градот.

Вечерва на полноќ започнува кампањата во пресрет на локалните избори закажани за 15-ти октомври. Ќе трае до 13-ти октомври на полноќ

уредник

Related Posts

Create AccountLog In Your Account