Oпределен 30-дневен притвор за Едмонд Темелко

Share Button

Фотографија на Edmond Temelko.

Основниот суд во Скопје го прифати барањето на Специјалното обвинитество и му определи 30-дневен притвор на градоначалникот на општината Пустец во Албанија, Едмонд Темелко, дознава Алсат-М. Тој е обвинет во случајот Титаник со евентуални изборни нерегуларности на локалните избори во 2013 година. Неофицијално се дознава дека и покрај тоа што имал забрана да не ја напушта Македонија, Темелко во изминатиот период неколкупати ја минал границата користејќи албански исправи за идентификација. Во споменатиот судски случај на Специјалното обвинителство се обвинети и неколку други политичари. Никола Груевски, Гордана Јанкуловска, Миле Јанакиески, Мартин Протуѓер и Кирил Божиновски.

уредник

Related Posts

Видео: Поплавено шеталиштето и кафулиња во Охрид

Коментарите се исклучени на Видео: Поплавено шеталиштето и кафулиња во Охрид

Адвокатите на обвинетите бараа, судијката не дозволи одложување на „Транспортер“

Коментарите се исклучени на Адвокатите на обвинетите бараа, судијката не дозволи одложување на „Транспортер“

Create AccountLog In Your Account