Судењето за грабежот во Тутунска банка ќе биде во понеделник

Share Button

Судскиот процес за најголемиот грабеж на пари од сефот на НЛБ Тутунска банка, е закажан за в понеделник 2 октомври, откако претходно по барање на одбраната беше одложено. Осумтемина обвинети се осомничени за кражба на 2.400.000 швајцарски франци и 645.000 евра од сефот на банка. Минатото одложување беше второ по ред, откако првото закажано рочиште кое требаше да се одржи на 31-ви август, беше одложено поради тоа што истражниот затвор во Шутка немаше услови да спроведе тројца од обвинетите. Основното јавно обвинителство по спроведување на истрага во јуни поднесе обвиненија против 8 лица.

Според обвинението од 31 март до 8 април годинава првите четворица обвинети, со умисла и во повеќе временски поврзани дејствија искористувајќи ја својата работна позиција, украле 400.000 швајцарски франци и 375.000 евра. На 10 април се украдени два милиона швајцарски франци и 270.000 евра, за што беше уапсен првообвинетиот, вработен во трезорот, Бобан Смилевски.

уредник

Related Posts

Исчезнаа две малолетни сестри во Скопје

Коментарите се исклучени на Исчезнаа две малолетни сестри во Скопје

Две момчиња избодени во Скопје, приведени двајца напаѓачи од Сарај

Коментарите се исклучени на Две момчиња избодени во Скопје, приведени двајца напаѓачи од Сарај

Во Скопје со хеликоптер пренесени остатоците од 27-годишно момче од кичевско, обдукцијата треба да ги утврди причините за смртта

Коментарите се исклучени на Во Скопје со хеликоптер пренесени остатоците од 27-годишно момче од кичевско, обдукцијата треба да ги утврди причините за смртта

Професионален војник од Скопје се повреди со ракетен фрлач на воена вежба

Коментарите се исклучени на Професионален војник од Скопје се повреди со ракетен фрлач на воена вежба

Полицијата кај Мала Речица запрела возило, во торба на задното седиште пронашле автоматска пушка и рамка со шест куршуми

Коментарите се исклучени на Полицијата кај Мала Речица запрела возило, во торба на задното седиште пронашле автоматска пушка и рамка со шест куршуми

Create AccountLog In Your Account