Архиерејска вечерна богослужба во Крстоар Битолско храм Свети Христофор

Share Button

Празнична Крстовденска Света Архиерејска Вечерна Богослужба во храмот Свети Христофор – Крстоарски манастир во село Крстоар во Битола, со чиноначалствување на неговото високо преосвештенство Митрополитот Преспанско-Пелагониски и Администратор Австралиско-Новозеландски Господин ПЕТАР – Владиката.


Богослужбата започна во 18 : 00 часот вечерта во Битолското Крстоарско поле. Архиерејската литургија беше во храмот во Ресен.

Фотографија на Битолски Православни Цркви.

КРСТОАРСКИ МАНАСТИР – КРСТОВДЕН 26.09.2017 г., во предвечерието на празникот на Возвдвижението на Чесниот Крст Господов, во манастирот посветен на Свети Христофор, во с. Крстоар, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи празнична Вечерна богослужба.

уредник

Related Posts

Житие: Светите Кир и Јован, бесребреници и чудотворци

Коментарите се исклучени на Житие: Светите Кир и Јован, бесребреници и чудотворци

Крсторски манастир (фото)

Коментарите се исклучени на Крсторски манастир (фото)

Фотогалерија црква Свети Димитрија – Теарце. Фотографиите ни ги испрати читателот Никола Мисајловски

Коментарите се исклучени на Фотогалерија црква Свети Димитрија – Теарце. Фотографиите ни ги испрати читателот Никола Мисајловски

Утре во 07 : 00 часот света утрена богослужба во храмот Св. Димитриј во Битола

Коментарите се исклучени на Утре во 07 : 00 часот света утрена богослужба во храмот Св. Димитриј во Битола

По една година откако чудотворната икона на Мајката Божја пристигна во Струмица, повторно недела свечена литија

Коментарите се исклучени на По една година откако чудотворната икона на Мајката Божја пристигна во Струмица, повторно недела свечена литија

Погледнете фотографија од пред 100 години и фотографија од денес, денес како да сме под духовно ропство

Коментарите се исклучени на Погледнете фотографија од пред 100 години и фотографија од денес, денес како да сме под духовно ропство

Мајката Божја на сон молела Београѓанец да ја врати иконата во Битола од каде што била украдена

Коментарите се исклучени на Мајката Божја на сон молела Београѓанец да ја врати иконата во Битола од каде што била украдена

Create AccountLog In Your Account