НАЈНОВО :

Осветување на храмот Света Петка, село Путурус

Share Button

На 30.09.2017 г., кога го празнуваме споменот на светите маченички Вера, Надеж и Љубов и мајка им Софија, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, изврши големо осветување на новоизградениот храм, посветен на преподобната Параскева (Петка) Кападокиска.

На осветувањето присуствуваа голем број верници, ктиторите и помагателите на овој свет манастир, благодарение на чија усрдност и ревност се подигна ова светилиште.

уредник

Related Posts

Архиерејска Вечерна со Чин на простување во соборниот храм Свети Димитриј во Битола

Коментарите се исклучени на Архиерејска Вечерна со Чин на простување во соборниот храм Свети Димитриј во Битола

Create AccountLog In Your Account