Почина уште едно новороденче

Share Button

Продолжува хоророт на клиниките.. уште едно бебе ја загуби битката за живот.. синоќа почина новороденчето кое беше префрлено на детската клиника од тетовската болница, каде во саботата почина неговата мајка.

Продолжува хоророт на клиниките.. уште едно бебе ја загуби битката за живот.. синоќа почина новороденчето кое беше префрлено на детската клиника од тетовската болница, каде во саботата почина неговата мајка..
се чека од здравствените власти да ја утврдат причината за трагичниот настан..
инаку од гинеколошкото одделение на клиничката болница во тетово изјавија дека бебето било извадено живо од триесет годишната родилка која била донесена во тешка состојба со висок крвен притисок.. велат дека и била дадена соодветна терапија, но родилката паднала во кома.. ова и било втора бременост..
Ова е уште една трагедија во низата вакви случаи во македонското здравство, во кои најголем дел се новороденчиња и деца.. поточно, за месец и половина, ова е 12-ти ваков случај..
ресорниот министер таравари, за алфа изјави дека не смеел да дава изјави за мртви бебиња затоа што бил во предизборна кампања..
Инаку до сега, никој не сноси одговорност.

Напишете коментар