Казна од 500 евра за лицето кое се обиде со спреј да го испрска Груевски

Share Button

Против лицето Р.Р. ќе бидат поднесени прекршочни пријави по член 4 од Законот за прекршоци против јавниот ред и мир и член 80 од Законот за оружје, наедно издаден му е и платен налог во висина од 500 евра.

-За време на одржување на собирот, во 21,55 часот во полициската станица Центар бил приведен Р.Р.(36) од Скопје, бидејќи прснал со гасен спреј за заштита во правец на бината, во време кога говорел претседателот на политичката партија ВМРО ДПМНЕ. Во 22,15 часот во истата полициска станица, Д.Г.(29) од с.Орешани-скопско кој бил во публиката во непосредна близина на бината, се пријавил како оштетено лице (испрскан од спреј-солзавец) од страна на Р.Р. – се наведува во соопштението од МВР.

 

уредник

Related Posts

Советници од ВМРО-ДПМНЕ на распит поради протестот пред домот на Ременски

Коментарите се исклучени на Советници од ВМРО-ДПМНЕ на распит поради протестот пред домот на Ременски

Од полноќ ново поскапување на горивата

Коментарите се исклучени на Од полноќ ново поскапување на горивата

Create AccountLog In Your Account