Реконструкција и реновирање на Руската црква во Битола.Ќе се гради и параклис на Свети Јован Шангајски- Битолски

Share Button

Во соборот на ,,живите“ Битолски  цркви, во кои катадневно, се објавува Благословеното Царство Божјо, и се принесува Светата ,, исцелителна,, Евхаристија, би се навратиле на една, необична, и по изглед и по својата историја – црквата  посветена на Пресветата Троица, позната како Руска Црква.

22237469_1454198051296198_73924216_n

Изградена е во бурните времиња, во времето после страшната октомвриска револуција, да биде Ноев кораб на раселените руси, дојдени во Македонија.

22290439_1454200217962648_1386700900_n

Оваа мала црква, требало да биде мала икона на светата Рус, далеку од татковината. Впечатливо, црквата првобитно и е изградена од дрвени штици, со изглед на типична малечка руска црквичка. Оваа црква била и дом, и библиотека и црква, на руските емигранти, но и на сите православни христијани од Битола. Црквата станува дел од живото ткиво на Христовата Црква која пребива во Битола, и така е до денес.

Особено радосна е мислата дека во оваа Црква богослужел и големиот угодник Божји, тогаш како јеромонах Јован, а денес св. Јован Шангајски или Битолски..

Денес, ,,Руската Црква“ го чува споменот на него, чувајќи ги и покажувајќи ги на верните предметите со кои св. Јован богослужел, неговите свештенички облеки и др.

22264969_1454199144629422_676584628_n

Во последните години торжествено се слави неговиот свет спомен, и може да се рече дека празникот на св. Јован Шангајски и Битолски е втора слава на црквата. Мината година се организираше празнично богослужение, со свечена акдемија, и изложба на фотографии од животот на св. Јован. Така и годинава, со радосно евхаристиско собрание се прослави и годинашниот празник.

22264792_1454202927962377_586053016_n

Досега направено е многу да се зачува и укрепи ова црква за идните генерации. На пример, наместо ѕидовите од трошното дрво, стојат ѕидови од тули. Сменета е покривната конструкција, оплеменет дворот, и создадени се услови за непрекинат Литургиски живот. Оваа пролет, со љубовта и благословот на Митрополитот Петар, со грижата на протоереј ставрофор  о. Никола Грамбозов, трудот на старешината на храмот и целата верна ,,жива парохија,, се преземени обемни градежни работи. Поставена е топлотна изолација на црквата, сменети се таваните, електричната инсталација, поставен е клима уред. Всушност, црквата е обложена со дрво, со што се врати ликот на првобитна ,,руска“ дрвена црквичка.

22278439_1454196634629673_1445130694_n

Со ова се создадоа услови и за изградба на параклис посветен на св. Јован, кој треба да се опреми во периодот кој следи…

22278452_1454196617963008_1136535475_n

Овде, Црковниот одбор при црквата Св. Троица ја искажува огромна благодарност за сите кои со ,,лепта“ или труд, но и молитва го помогнаа ова.

Во периодот што следи, треба да се опреми параклисот, да се сменат црковните врати…секоја помош е добредојдена!

 

Подготви: протоѓакон  Драган Ѓоргиевски

уредник

Related Posts

Битолчанец со предлог места за садење цвеќиња во Битола (фото)

Коментарите се исклучени на Битолчанец со предлог места за садење цвеќиња во Битола (фото)

Манастир Свети Илија с. Ротино(фотогалерија)

Коментарите се исклучени на Манастир Свети Илија с. Ротино(фотогалерија)

Create AccountLog In Your Account