Финансиската полиција поднесе кривични пријави против седуммина.Првоосомничен е градоначалникот на Вевчани

Share Button

Кривични пријави за седуммина  а првоосомничен е градоначалникот на Вевчани.
Финансиската полиција поднесе кривични пријави против седуммина. Се однесуваат на злоупотреба на службената положба и овластување, злоупотреба на постапка за јавен повик, за доделување договор за јавна набавка и за помагање. Првоосомничен е градоначалникот на Вевчани.

Финансиска полиција: Кривични пријави против седум лица, првоосомничен градоначалникот на Вевчани

 

Истрагата е отворена поради тоа што во 2013-та година била спроведена постапка за јавна набавка и бил избран најповолен понудувач за доградба на потпорни ѕидови, а градежните работи биле завршени пред да се објави јавниот оглас.

Според Финансиската полиција, буџетот на општината бил оштетен за над милион и 300 илјади денари

уредник

Related Posts

Една недела пред Велигден пазарите полни но потрошувачката моќ слаба.И годинава Велигден ќе се одбележи поскромно

Коментарите се исклучени на Една недела пред Велигден пазарите полни но потрошувачката моќ слаба.И годинава Велигден ќе се одбележи поскромно

Делегација на ГДУ во работна посета на Европскиот парламент

Коментарите се исклучени на Делегација на ГДУ во работна посета на Европскиот парламент

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно и нестабилно со пороен дожд

Коментарите се исклучени на Времето во Македонија ќе биде променливо облачно и нестабилно со пороен дожд

Create AccountLog In Your Account