Пронаоѓање на неексплодирани убојни средства кај Трново и Могила

Share Button

Во текот на вчерашниот ден од атарот на с. Мирковци, од страна на техничар на ДЗС била отстранета артилериска граната од 82 мм.

Image result for артилериска граната

Од ДЗС Битола известуваат дека во текот на вчерашниот ден, од атарот на с. Трново била подигната  една артилериска граната од 155 мм од I-ва Светска Војна, додека од атарот на с. Могила била подигната  една артилериска граната  од 75. мм од I-ва Светска  Војна.  Истите се пренесени на безбедно место.

Од ДЗС Прилеп известуваат дека во периодот од 12:10 до 14:10 часот била подигната граната покрај железничката пруга од Прилеп према с. Галичани.

 

уредник

Related Posts

Селмани: Објавите на Мактел не заслужуваат никаков коментар од новинарско здружение затоа што немаат никаква врска со новинарство

Коментарите се исклучени на Селмани: Објавите на Мактел не заслужуваат никаков коментар од новинарско здружение затоа што немаат никаква врска со новинарство

Хигиеничарот кој нападна ученик во основно училиште во Битола е суспендиран

Коментарите се исклучени на Хигиеничарот кој нападна ученик во основно училиште во Битола е суспендиран

Во вечерните часови во западните делови ќе има поинтензивни врнежи од снег

Коментарите се исклучени на Во вечерните часови во западните делови ќе има поинтензивни врнежи од снег

Create AccountLog In Your Account