Врачени решенијата за градоначалник и членови на Советот на општина Битола

Врачени решенијата за градоначалник и членови на Советот на општина Битола

Share Button

Општинската изборна комисија од Битола им ги врачи уверенијата на новата градоначалничка Наташа Петровска и членовите на новиот состав на Советот на општината.

Врачени решенијата за градоначалник и членови на Советот на општина Битола

– Локалните избори за градоначалник и членови на Советот на општина Битола се завршени. Роковите за поднесување приговор исто така се завршени, а воедно немаше нити еден приговор на изборниот резултат. Општинската изборна комисија-Битола констатира дека објавените резултати се конечни и затоа организиравме свеченост на која ги врачивме уверенијата на избраниот градоначалник и избраните членови на Советот на општина Битола, истакна Зоран Насев, претседател на ОИК – Битола на денешната свеченост.

Новата градоначалничка на Битола најави дека општината ќе биде транспаретна и отворена за сите граѓани.

– Граѓаните со право го очекуваат нашето одговорно работење и затоа на сите избрани членови на општинскиот Совет им посакувам успешна работа и соработка. Во мојот мандат општината ќе биде транспарентна и отворена за сите, рече Петровска.

Освен новоизбраната градоначалничка на Битола, на свеченоста присуствуваа и 17-те советници од СДСМ и Коалицијата, двајца советника од независната листа „Поинаку“ и еден советник од коалицијата на ДУИ, БЕСА и Алијанса за Албанците. Единаесетте советници од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата не присуствуваа.

уредник

Related Posts

Војник во касарната Петровец бил каменуван

Коментарите се исклучени на Војник во касарната Петровец бил каменуван

Битолчани со пофалби за јавната чешма кај Саат Кулата во центарот на градот

Коментарите се исклучени на Битолчани со пофалби за јавната чешма кај Саат Кулата во центарот на градот

Полицијата и УЈП во ноќна акција во битолски ноќен клуб, 4 лица приведени и пронајдена дрога

Коментарите се исклучени на Полицијата и УЈП во ноќна акција во битолски ноќен клуб, 4 лица приведени и пронајдена дрога

Create AccountLog In Your Account