Нова црковна давачка: Слика од венчавка во црква 1.500 денари, а пред црква 500 денари

Share Button

Црквите во Повардарската епархија од пред неколку месеци наплатуваат за фотографирање. Сликањето и снимањето на пред црква се наплаќа 500 денари, а внатре во верските објекти 1.500 денари.

Одлуката која ја донел владиката Агатангел веќе се спроведува во Велес. Фото студија од овој крај ја потврдуваат информација за МКД. Тие дури наведуваат дека имеле неуспешна средба со владиката но не успеале да се договорат.

Фото студијата дури најавиле бојкот на црквите, но владиката им декол дека ќе распише тендер за да одлучи кој ќе може да фотогафира, а кој не

уредник

Related Posts

АМСМ: Нормализиран сообраќајот на речиси сите патни правци во државата

Коментарите се исклучени на АМСМ: Нормализиран сообраќајот на речиси сите патни правци во државата

Кривична пријава и притвор за советникот на градоначалникот на Шуто Оризари

Коментарите се исклучени на Кривична пријава и притвор за советникот на градоначалникот на Шуто Оризари

Непознат сторител ги демолирал автомобилите на Шилегов и неговата сопруга

Коментарите се исклучени на Непознат сторител ги демолирал автомобилите на Шилегов и неговата сопруга

Реакција на претседателот на ГДУ, Петар Колев

Коментарите се исклучени на Реакција на претседателот на ГДУ, Петар Колев

Create AccountLog In Your Account