Во камион на ГП „Богородица“ откриени мигранти од Ирак, биле скриени во посебен бункер

Share Button

Тринаесет мигранти од Ирак биле откриени во камион на граничниот премин „Богородица“ управуван од грчки државјанин.

Според информациите на МВР, вчера околу 20:45 часот на Граничен премин „Богородица“, полициски службеници во содејство со царински службеници, при контрола на камион „Рено“ со бугарски регистарски ознаки, управувано од С.А. (45) од Република Грција, откриле група од 13 илегални мигранти од Ирак.

Мигрантите биле пронајдени во специјално направен бункер во предниот дел од приколката, веднаш зад кабината од возилото.

Регионалниот центар за гранични работи „Југ“ при МВР, до Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал Скопје, поднесе кривична пријава против С.А. поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „криумчарење мигранти“.

уредник

Related Posts

Во Велес се трага по 16-годишно девојче

Коментарите се исклучени на Во Велес се трага по 16-годишно девојче

Ивона Талевска призна дека затајувала данок, СЈО бара да ги врати парите

Коментарите се исклучени на Ивона Талевска призна дека затајувала данок, СЈО бара да ги врати парите

Државното знаме се вее денеска на јарболот кај Спортската сала во Битола(фото)

Коментарите се исклучени на Државното знаме се вее денеска на јарболот кај Спортската сала во Битола(фото)

Кржаловски: ВМРО-ДПМНЕ се доближи по рејтингот до СДСМ поради Договорот со Грција

Коментарите се исклучени на Кржаловски: ВМРО-ДПМНЕ се доближи по рејтингот до СДСМ поради Договорот со Грција

Повредениот се бори за живот по пукањето во Мала Речица

Коментарите се исклучени на Повредениот се бори за живот по пукањето во Мала Речица

МВР со засилени патроли по заканите кон пратеници на СДСМ

Коментарите се исклучени на МВР со засилени патроли по заканите кон пратеници на СДСМ

Create AccountLog In Your Account