Македонци уапсени во обид да шверцуваат хероин вреден 100.000 евра

Share Button

Тројца македонски државјани се во притвор, откако во вторникот, на граничниот премин во Славонски Брод се обиделе да прошверцуваат речиси 6,5 килограми хероин, информираше денеска бродско-посавската полиција.

Вредноста на дрогата на црниот пазар се проценува на над 100.000 евра.

При граничната контрола, полицијата во вторникот во 19 часот се посомневала во веродостојноста на возачката дозвола на 40-годишниот маж кој управувал со автомобил со македонски регистарски таблички. Во возилото имало уште двајца македонски државјани, еден 40-годишен маж и 30-годишна жена.

Полицијата утврдила дека дозволата е фалсификувана, па заедно со цариниците почнале преглед на возилото, при што во долниот дел биле забележани сомнителни пакети.

– Со налог од славонско-бродскиот Жупаниски суд извршен е претрес на возилото, при што се пронајдени 24 пакети, со вкупно 6.449 грама хероин, за кој се претпоставува дека бил наменет за западноевропскиот пазар, изјави портпаролката на бродско-посваската полициска управа Ката Нуиќ на денешната прес-конференција.

Кај жената се пронајдени и десетици таблетки, кои се вбројуваат меѓу опојните дроги, а за кои таа немала медицинска документација.

Сите се притворени и против нив е подигната кривична пријава поради неовластено производство и промет на дроги. Возачот е обвинет и за фалсификување на дозволата, а притив жената е поднесена и прекршочна пријава поради таблетките.

уредник

Related Posts

Битолчанец го фрлил кокаинот и бегал од полицајците на плажа во Охрид

Коментарите се исклучени на Битолчанец го фрлил кокаинот и бегал од полицајците на плажа во Охрид

Професионален војник од Скопје се повреди со ракетен фрлач на воена вежба

Коментарите се исклучени на Професионален војник од Скопје се повреди со ракетен фрлач на воена вежба

ВО БИТОЛСКО ЛОГОВАРДИ ИЗГОРЕ КУЌА, СОПСТВЕНИКОТ ГО ЗАГУБИЛ ЖИВОТОТ

Коментарите се исклучени на ВО БИТОЛСКО ЛОГОВАРДИ ИЗГОРЕ КУЌА, СОПСТВЕНИКОТ ГО ЗАГУБИЛ ЖИВОТОТ

Полицијата најде исчезнато дете од „25-ти Мај“

Коментарите се исклучени на Полицијата најде исчезнато дете од „25-ти Мај“

15 годишно девојче од Скопје полово нападнато во Струга.Напаѓачот полицијата го барала и претходно за издржување затворска казна

Коментарите се исклучени на 15 годишно девојче од Скопје полово нападнато во Струга.Напаѓачот полицијата го барала и претходно за издржување затворска казна

16 годишно девојче од Скопје исчезна

Коментарите се исклучени на 16 годишно девојче од Скопје исчезна

Create AccountLog In Your Account