По една година ОЈО ги расветлува насилствата од студентските избори

Share Button

Основното јавно обвинителство повикува сведоци во врска со инцидентите за време на студентските избори лани.

Дека е повикана како сведок, потврди сега пратеничката Ивана Туфегџиќ која тогаш беше дел од Студентскиот пленум. Кривичната пријава ја поднесе Хелсиншкиот комитет за човекови права против службени и раководни лица во МВР на чие чело тогаш беше Митко Чавков, со објаснување дека припадници на ЕБР ги тепаше и спречуваше студентите да протестираат.

Изборите за претседател на Студентскиот парламент се одржаа лани во јуни во тензична атмосфера помеѓу раководството на телото задолжено за спроведување на изборите и Студентскиот пленум.

Настаните кулминираа по завршувањето на гласањето кога организаторите заедно со претседателот на СПУКИМ Кирил Спировски се заклучија во просториите на универзитетот и ги пребројуваа гласовите, а пленумците протестираа пред зградата и бараа поништување на изборите. Тогаш униформирани полициски службеници упаднаа и го попречија влезот.

Михајло Видимлиски

уредник

Related Posts

Манијак се самозадоволува пред ОУ „Љубен Лапе“ во Аеродром (ФОТО)

Коментарите се исклучени на Манијак се самозадоволува пред ОУ „Љубен Лапе“ во Аеродром (ФОТО)

Create AccountLog In Your Account