Кражба на трафостаница од 700 килограми во гостиварско

Share Button

Непознати лица во периодот 26-27 окомври извршиле тешка кражба на трафостаница тешка околу 700 килограми, која била поставена во атарот на село Дуф, гостиварско.

Откако ја спуштиле од столбот висок десетина метри, тие ја демонтирале трафостаницата, сопсвеност на „ЕВН Македонија“ и одзеле околу 100 килограми бакарни елементи (намотки), додека другиот дел го оставиле и избегале, противправно стекнувајќи се со имотна корист од околу 180.000 денари.

Причинетата материјална штета дополнително ќе се утврдува. Се преземаат мерки и активности за целосно расчистување на случајот и пронаоѓање на сторителите.

уредник

Related Posts

Сообраќајка на обиколницата околу Скопје, едно лице починало на лице место

Коментарите се исклучени на Сообраќајка на обиколницата околу Скопје, едно лице починало на лице место

Полицијата вчера ја пронашла исчезната штитеничка на домот „Ранка Милановиќ“

Коментарите се исклучени на Полицијата вчера ја пронашла исчезната штитеничка на домот „Ранка Милановиќ“

ВТОР ДЕН ОД РАБОТНАТА ПОСЕТА НА ГДУ ВО БРИСЕЛ

Коментарите се исклучени на ВТОР ДЕН ОД РАБОТНАТА ПОСЕТА НА ГДУ ВО БРИСЕЛ

КОЛЕВ ДО ШЕКЕРИНСКА: ДОСТА НИ Е ОД КРЛЕЖИ ОД МИНАТОТО!

Коментарите се исклучени на КОЛЕВ ДО ШЕКЕРИНСКА: ДОСТА НИ Е ОД КРЛЕЖИ ОД МИНАТОТО!

Во недела потпишување на договорот за „Северна Македонија“ во Преспа – Грците се мобилизираат за протести !

Коментарите се исклучени на Во недела потпишување на договорот за „Северна Македонија“ во Преспа – Грците се мобилизираат за протести !

ВО ГЕВГЕЛИСКО УЧИЛИШТЕ ДИРЕКТОР ПЛАТАТА СИ ЈА ЗГОЛЕМИЛ САМ

Коментарите се исклучени на ВО ГЕВГЕЛИСКО УЧИЛИШТЕ ДИРЕКТОР ПЛАТАТА СИ ЈА ЗГОЛЕМИЛ САМ

Create AccountLog In Your Account