Поради врнежите од дожд што го зафати Тетовскиот регионот навлезена е вода во повеќе подрумски простории

Share Button

Share Button

Share Button

Share Button

Една од најубавите приказни од детството е приказната за „Девојчето со кибритчињата“, прекрасно дело на Ханс Кристијан Андерсен. Секогаш успева да ни ги насолзи очите, да нè потсети за значајните работи во животот, да нè врати во детството и школските клупи кога уживавме во убавите сказни. Наша желба е да си ја сочуваме оваа преубава
Complete Reading

Share Button

Share Button

Share Button

Со благослов на Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Преспанско-пелагониски и администратор Австралиско-новозеландски, г. Петар, на 29. 11. 2017 во Мала сала, Општина Могила отпочна со работа Центар за Православна Веронаука „Св. Арх. Михаил“, Могила Прво предавање -Спасителот Христос Предавачи: протоѓакон Драган Ѓоргиевски и теолог Игор Ризановски

Share Button

Црква „Св. Никола“ – Манастир — средновековна македонска православна христијанска црква, сместена во истоимениот манастир, во селото Манастир, во областа Мариово. Се одликува со исклучителна архитектонска градба и прекрасен богат фрескоживопис, една од ретките во Македонија.

Create AccountLog In Your Account