Шверц на кафе од Македонија во Албанија, се пренесувало со коњи

Share Button

Граничната полиција регионален центар Запад, вчера пресече илегален канал за нелегална трговија со сурово кафе од Република Македонија кон Република Албанија, соопшти СВР Охрид. Во акцијата, одземени се вкупно 540 килограми сурово кафе, спакувани во девет вреќи и натоварени на три коњи.

Граничната полиција, акцијата ја реализирала во раните утрински часови во атарот на дебарското село Селокуќи, а по претходни оперативни сознанија дека на тој потег, се врши организиран транспорт на сурово кафе, кое од селото, со коњи се транспортира во Република Албанија.

Во нелегалната трговија со кафе, учествувале две лица кои од Република Албанија остварувале илегален влез на територијата на Република Македонија до селото Селокуќи, а потоа со натовареното кафе се враќале по илегалниот пат назад кон македонско-албанската граница.

Двете лица, за кои Граничната полиција има сознанија за нивниот идентитет, успеале да избегаат на различни страни а полициските службеници ги одзедоа коњите со натоварените девет вреќи сурово кафе. Граничната полиција презема дополнителни мерки за целосна реализација на овој случај на нелегална трговија, по што ќе биде поднесена соодветна пријава.

уредник

Related Posts

Велики петок неработен за граѓаните од православна вероисповед

Коментарите се исклучени на Велики петок неработен за граѓаните од православна вероисповед

МВР:Вечерва околу 21 часот се пронајдени и спасени шестмина скијачи кои денеска се изгубија на Попова Шапка

Коментарите се исклучени на МВР:Вечерва околу 21 часот се пронајдени и спасени шестмина скијачи кои денеска се изгубија на Попова Шапка

Времето денес сончево со локална облачност

Коментарите се исклучени на Времето денес сончево со локална облачност

Create AccountLog In Your Account