Полициски службеник осомничен за злоупотреба на службената положба и овластувања

Share Button

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди при МВР, до надлежното ОЈО поднесе кривична пријава против Ж.И. (вработен во Секторот за внатрешни работи Скопје, како главен инспектор) поради постоење на основани сомненија дека со искористувањето на своите службени овластувања сторил кривично дело – “злоупотреба на службената положба и овластувања“ казниво по член 353 од КЗ на РМ.

Имено, пријавениот се сомничи дека искористувајќи ја својата службена позиција во тек на вршење на работна задача – увид во случај на тешка кражба во куќа – со намера да прибави за себе противправна имотна корист, неовластено одзел златен накит со што го извршил посоченото кривично дело.

По налог на ОЈО Скопје лицето е лишено од слобода и е предадено на надлежен ЈО за понатамошна постапка. Од страна на МВР против Ж.И. е поведена дисциплинска постапка и тој е суспендиран од работното место -известуваат од МВР

 

уредник

Related Posts

Брачна двојка од Кичево ги присилувала на питачење и проституирање трите деца

Коментарите се исклучени на Брачна двојка од Кичево ги присилувала на питачење и проституирање трите деца

Три лица приведени вчера на „Партизанска“во Битола: Пијани се тепале, па ги нападнале и полицајците

Коментарите се исклучени на Три лица приведени вчера на „Партизанска“во Битола: Пијани се тепале, па ги нападнале и полицајците

Полицаец лишен од слобода – пијан, физички ја нападнал својата сопруга а таа паднала во бессознание

Коментарите се исклучени на Полицаец лишен од слобода – пијан, физички ја нападнал својата сопруга а таа паднала во бессознание

Поради снег забрана за тешки товарни возила на Стража

Коментарите се исклучени на Поради снег забрана за тешки товарни возила на Стража

Го пронашле мртов во викендичка во битолско

Коментарите се исклучени на Го пронашле мртов во викендичка во битолско

Create AccountLog In Your Account