Во скопскиот Кривичен суд, ново рочиште за “Транспортер”

Share Button

Судско рочиште за случајот „Транспортер“, во кој првообвинет е поранешниот битолски градоначалник Владимир Талески, денеска треба да се одржи во скопскиот Кривичен суд, пренесува ТВ 24.

400159-sjo-bara-prodolzhuvanje-na-pritvorot-za-gradonachalnikot-taleski

Минатото рочиште, на 28 септември, беше одложено поради неприсуство на обвинетата Јасмина Никиќ Десановска. Според одбраната, обвинетата поради сообраќајна несреќа била спречена навреме да пристигне од Битола во Скопје. Судечкиот совет, главната расправа ја одложи за денеска, за кога, како што најави, ќе испрати и опомена за нејзино стражарно приведување.

Во случајот „Транспортер“ се осомничени Талески и уште 20-тина лица за злоупотреба на службената положба во врска со организирањето превоз на ученици во Битола, со што е направена проневера на околу 360.000 евра.

уредник

Related Posts

Времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и повремени врнежи од дожд

Коментарите се исклучени на Времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и повремени врнежи од дожд

Македонската Влада наскоро со тријазичен сајт – македонски, албански и англиски

Коментарите се исклучени на Македонската Влада наскоро со тријазичен сајт – македонски, албански и англиски

Create AccountLog In Your Account