БФМ реши да ги забрани боксерските мечеви меѓу децата

Share Button

Првите луѓе на Боксеркста федерација решија да ги прекинат боксерските борби кај децата. Реакцијата следи откако Алсат М телевизија ја објави веста за натпревари на кои учествуваат деца помали од 13 години.

„Боксерската Федерација на Македонија донесе одлука – децата до 13 години да немаат право на борба. Ова им го соопштивме на клубовите. Не можеме да ги спречиме клубовите да одржуваат спаринг меѓу децата. Во иднина ако не се почитува одлуката, ќе следуваат санкции“. – изјави Фатон Салиу- потпретседател на БФМ

Експертите кои Алсат ги контактираше порачаа дека децата треба да се поштедат од удари зашто се штетни на толку млада возраст.

„Сите спортови предизвикуваат повреди, а кога има удари во главата на возраст кога се формира целиот нервно-мускулен систем, тогаш последиците се уште поголеми“. – вели Беџет Точи- универзитетски професор

Според спортските експерти, секој удар во пределот на главата оштетува по илјада клетки кои не можат да се регенерираат.

Сафет Адеми

уредник

Related Posts

Полицијата и УЈП во ноќна акција во битолски ноќен клуб, 4 лица приведени и пронајдена дрога

Коментарите се исклучени на Полицијата и УЈП во ноќна акција во битолски ноќен клуб, 4 лица приведени и пронајдена дрога

В недела, ВМРО – ДПМНЕ цела Македонија ја повика во Битола на протестен марш

Коментарите се исклучени на В недела, ВМРО – ДПМНЕ цела Македонија ја повика во Битола на протестен марш

ОДЛИЧНИ БОРБИ НА НИНЏУЦУ КЛУБ БИТОЛА!ОСВОЕНИ 12 МЕДАЛИ ОД НИВ 4 ЗЛАТНИ

Коментарите се исклучени на ОДЛИЧНИ БОРБИ НА НИНЏУЦУ КЛУБ БИТОЛА!ОСВОЕНИ 12 МЕДАЛИ ОД НИВ 4 ЗЛАТНИ

По Комити и Чкембари повикуваат на протест за името

Коментарите се исклучени на По Комити и Чкембари повикуваат на протест за името

Create AccountLog In Your Account