Ограбена продавница за оружје во Скопје, украдени 50 пиштоли

Share Button

Најмалку 5о разни видови на пиштоли и револвери биле украдени од продавница за оружје во скопската населба Капиштец, информира МВР.

Не се знае точниот период кога била ограбена продавницата. Според полицијата кражбата се случила меѓу 14 часот на 11 ноември и 09 часот на 13 ноември, годинава. Истражните полициски органи утврдиле дека засгеа непознат крадец провалил во продавницата на улицата Васил Ѓоргов во трговскиот центар Капиштец. Полицијата претпоставува дека провалникот со себе носел скали со кои успеал да се искачи до прозорец во продавницата висок околу 6-7 метри. Потоа со алат го скинал катанецот од решетката, која го заштитувала прозорецот, па насилно го отворил прозорецот и успеал да влезе во продавницата на комапнијата „Интерспорт“. Од полиците, на кои имало изложено оружје, провалникот зел околу 50 пиштоли и револвери, од различни производители и калибар. Откако го собрал пленот, крадецот повторно преку прозорецот го напуштил објектот и побегнал без да биде забележан од никого.

МВР не соопштува колкава е штетата во овваа провална кражба, односно колкава е вредноста на украденото оружје.

Најверојатно украдените пиштоли и револвери ќе завршат на црниот пазар, и тоа по многу ниски цени, бидејќи евентуалните купци знаат дека неможат да ги легализираат затоа што секое парче од нив има сериски број.

Но, не се исклучува ниту можноста оружјето да биде искористено во извршување на кривични дела.

уредник

Related Posts

Прилепчанката која 6 месеци се водеше за исчезната, вчера пронајдена во Скопје

Коментарите се исклучени на Прилепчанката која 6 месеци се водеше за исчезната, вчера пронајдена во Скопје

Протест пред Собрание поради законот за јазиците и силно полициско обезбедување

Коментарите се исклучени на Протест пред Собрание поради законот за јазиците и силно полициско обезбедување

Два воза удриле во поставени предмети на пругата кај Смоквица

Коментарите се исклучени на Два воза удриле во поставени предмети на пругата кај Смоквица

Create AccountLog In Your Account