Едмонд Темелко излегува од Шутка, оди во куќен притвор

Share Button

Градоначалникот на на Пустец Едемнод Темелко најверојатно утре излегува од истражниот затвор во Шуто Оризари. Кривичниот суд откако во петокот му го продолжи притворот за нови 30 дена, вчера кривичен совет ја преиначил одлуката и донел поблага мерка или куќен притвор за Едмонд Темелко. И Специјалното обвинителство се согласило градоначалникот на Пустец поради влошена здравствена состојаба мерката притвор да му биде замената.

Едмонд Темелко пред еден месец беше однесен во затворот во Шутка, откако се утврди дека иако не смее да ја напушта државава патувал во Албанија со албанска лична карта. Обвинет е во случајот „Титаник“ за изборни нерегуларности.

Освен него обвинет е и партискиот врв на ВМРО-ДПМНЕ и лидерот Никола Груевски.

извор Алсатм

уредник

Related Posts

Се јави Владата на Р. Македонија: Дали вечерва ќе се отстранува „Воинот на коњ“?

Коментарите се исклучени на Се јави Владата на Р. Македонија: Дали вечерва ќе се отстранува „Воинот на коњ“?

Владика Петар: Бев приведен и испрашуван на aеродром, но ми се извинија

Коментарите се исклучени на Владика Петар: Бев приведен и испрашуван на aеродром, но ми се извинија

Уште еден член на Антикорупциска поднесе оставка

Коментарите се исклучени на Уште еден член на Антикорупциска поднесе оставка

ВМРО-ДПМНЕ: Рушењето на Ќосето е акт на длабока фрустрација и гнев кон сопствениот народ, историја и култура (ВИДЕО)

Коментарите се исклучени на ВМРО-ДПМНЕ: Рушењето на Ќосето е акт на длабока фрустрација и гнев кон сопствениот народ, историја и култура (ВИДЕО)

Create AccountLog In Your Account