Апелацискиот суд денеска ќе одлучува дали видеоснимките на Јутјуб за „Поткуп“ може да бидат доказ

Share Button

Апелацискиот суд Скопје денеска треба да одржи седница на која ќе одлучува дали снимките од посебните истражни мерки објавени на Јутjуб можат да бидат доказ во случајот „Поткуп”
Апелацискиот суд денеска ќе одлучува дали видеоснимките на Јутјуб за „Поткуп“ може да бидат доказ

Адвокатите на првообвинетиот во овој случај Зоран Заев побараа од Основниот суд Скопје 1 оваа снимка да се издвои од доказите, бидејќи беше објавена на неколку медиуми, а се работи за тајна снимка. Судот го одби нивното барање по што поднесоа жалба до Апелцискиот суд.

На денешната јавна седница на Апелацискиот суд во Скопје адвокатскиот тим на Заев ќе треба да ги образложат фактите зошто  бараат снимките објавени на Јутјуб кои се дел од постапката за случајот „Поткуп“ да не се прифатат како доказ.

Заев во „Поткуп“ е обвинет дека како градоначалник на Струмица, побарал поткуп од струмички бизнисмен Иван Николов, во вредност од околу 160 илјади евра за градежно земјиште во Струмица.

Следното судско рочиште за „Поткуп“ во Кривичниот суд е закажано за 25 декември.

уредник

Related Posts

Сопствениците може да си го земат Ќосето од Металски завод Тито

Коментарите се исклучени на Сопствениците може да си го земат Ќосето од Металски завод Тито

Повеќе од 10.000 граѓани досега ја потпишале петицијата против Законот за употребата на јазиците

Коментарите се исклучени на Повеќе од 10.000 граѓани досега ја потпишале петицијата против Законот за употребата на јазиците

Create AccountLog In Your Account