НАЈНОВО :

ВМРО ДПМНЕ бара Темелко да биде ослободен и од домашен притвор

Share Button

ВМРО-ДПМНЕ бара градоначалникот на Пустец, Албанија, Едмонд Темелко да биде ослободен и од домашен притвор, откако судот вчера одлучи притворот да му го замени со домашен притвор.

Во денешното соопштение се наведува дека „60 дена неосновано и во исклучително лош третман се чува борецот за човекови права и единствениот македонски градоначалник во Албанија“.

ВМРО-ДПМНЕ обвинува за двоен аршин на судовите и најави граѓански протест за правда и правдини кој што ќе се одржи на 3 декември, в недела, во 18 часот.

Темелко беше притворен пред два месеци на барање на Специјалното јавно обвинителство (СЈО). Тој е обвинет во предметот за изборни нерегуларности „Титаник“.

Во случајот „Титаник“ на СЈО се гонат и ексминистри и политичари, меѓу кои и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, Гордана Јанкуловска, Миле Јанакиески, Мартин Протуѓер и Кирил Божиновски.

уредник

Related Posts

Ќосето повторно ги наостри копјата на опозициската и владејачката партија

Коментарите се исклучени на Ќосето повторно ги наостри копјата на опозициската и владејачката партија

Командантот Хоџа стана советник за безбедност на премиерот?

Коментарите се исклучени на Командантот Хоџа стана советник за безбедност на премиерот?

Изгор цени во Идризово за “забранетите работи”Бизнисот со мобилни најисплатлив во КПД Идризово

Коментарите се исклучени на Изгор цени во Идризово за “забранетите работи”Бизнисот со мобилни најисплатлив во КПД Идризово

Се јави командант Хоџа: Се работи за функција за да преживеам

Коментарите се исклучени на Се јави командант Хоџа: Се работи за функција за да преживеам

Create AccountLog In Your Account