ВМРО ДПМНЕ бара Темелко да биде ослободен и од домашен притвор

Share Button

ВМРО-ДПМНЕ бара градоначалникот на Пустец, Албанија, Едмонд Темелко да биде ослободен и од домашен притвор, откако судот вчера одлучи притворот да му го замени со домашен притвор.

Во денешното соопштение се наведува дека „60 дена неосновано и во исклучително лош третман се чува борецот за човекови права и единствениот македонски градоначалник во Албанија“.

ВМРО-ДПМНЕ обвинува за двоен аршин на судовите и најави граѓански протест за правда и правдини кој што ќе се одржи на 3 декември, в недела, во 18 часот.

Темелко беше притворен пред два месеци на барање на Специјалното јавно обвинителство (СЈО). Тој е обвинет во предметот за изборни нерегуларности „Титаник“.

Во случајот „Титаник“ на СЈО се гонат и ексминистри и политичари, меѓу кои и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, Гордана Јанкуловска, Миле Јанакиески, Мартин Протуѓер и Кирил Божиновски.

уредник

Related Posts

Мицкоски: Одложувањето на датумот значи катастрофа, Димитров да си поднесе оставка

Коментарите се исклучени на Мицкоски: Одложувањето на датумот значи катастрофа, Димитров да си поднесе оставка

Продолжуваат повиците за протести против Законот за јазиците

Коментарите се исклучени на Продолжуваат повиците за протести против Законот за јазиците

Викендов, летно сметање на времето

Коментарите се исклучени на Викендов, летно сметање на времето

Дожд и грмотевици во Битола, се сруши дворна ограда

Коментарите се исклучени на Дожд и грмотевици во Битола, се сруши дворна ограда

Create AccountLog In Your Account