НАЈНОВО :

Мртов рис на плажа близу Пештани

Share Button

Леш од мртов рис е пронајден на брегот на Охридско Езеро, поточно кај плажата „Атлантис“, помеѓу кампот Елешец и Пештани..

Фотографии од угинатото животно ги направилеко активист, наш читател, а сполред непотврдени информации животното настрадали од удар на автомобил на магистралниот пат Охрид – Св.Наум.

Колку и да изгледа оваа вест лошо, таа всушност е и добра вест бидејќи докажува дека на Галичица сеуште живее Балкански Рис, кој пред повеќе години беше прогласен за исчезнат на оваа планина, а на влезот во националниот парк му  беше подигнати  споменик.

Рисот сепак се враќа на нашите простори, а покрај овој за жал угинат рис, пред неколку седмици беа објавени фотографии од мајка рис и младо, направени на планината Јабланица од струшката страна на езерото.

уредник

Related Posts

Митрополитот Преспанско-пелагонискиот г. Петар:Отсега наместо со добро утро треба да се поздравуваме со Господ да ни е напомош

Коментарите се исклучени на Митрополитот Преспанско-пелагонискиот г. Петар:Отсега наместо со добро утро треба да се поздравуваме со Господ да ни е напомош

Центарот на Битола како хорор филм

Коментарите се исклучени на Центарот на Битола како хорор филм

(Видео) Протест вечерва во Прилеп против двојазичноста

Коментарите се исклучени на (Видео) Протест вечерва во Прилеп против двојазичноста

Забрана за тешки товарни возила од 18.40 ч. на планинскиот премин Буково

Коментарите се исклучени на Забрана за тешки товарни возила од 18.40 ч. на планинскиот премин Буково

Create AccountLog In Your Account