Јавната седница на Апелација за случајот „Поткуп“ одложена на неопределено време

Share Button

Се одложи Јавната седница на која Апелационен суд требаше да одлучува дали снимките од посебните истражни мерки објавени на „Јутуб“ можат да бидат доказ во случајот „Поткуп“.

Причина за одложувањето е што судијата известител за случајот е избран за судија во Врховен суд, а нов не е назначен. Седницата се одложи на неопределено време.

Адвокатите на Заев побараа од Основниот суд Скопје 1 оваа снимка да се издвои од доказите бидејќи беше објавена на неколку медиуми, а се работи за тајна снимка. Судот го одби нивното барање по што поднесоа жалба до Апелцискиот суд. Заев во „Поткуп“ е обвинет дека како градоначалник на Струмица побарал поткуп од струмички бизнисмен Иван Николов во вредност од околу 160 илјади евра за градежно земјиште во Струмица. Следното судско рочиште за „Поткуп“ во Кривичниот суд е закажано за 25 декември.

уредник

Related Posts

ВМРО-ДПМНЕ: Рушењето на Ќосето е акт на длабока фрустрација и гнев кон сопствениот народ, историја и култура (ВИДЕО)

Коментарите се исклучени на ВМРО-ДПМНЕ: Рушењето на Ќосето е акт на длабока фрустрација и гнев кон сопствениот народ, историја и култура (ВИДЕО)

Суспендиран водичот кој ја водеше групата планинари кога загинаа Калина и Александар

Коментарите се исклучени на Суспендиран водичот кој ја водеше групата планинари кога загинаа Калина и Александар

Create AccountLog In Your Account