Воден топ и барикади пред Кривичниот суд во Скопје

Share Button

Кривичниот суд во Скопје е под големо полициско обезбедување поради протестот во 13,30 часот го најави ВМРО ДПМНЕ. Како што дознаваме, кон судот заминало возило со воден топ, а се поставуваат и барикади.

Утрово беа приведени 36 лица, меѓу кои функционери и пратеници на ВМРО-ДПМНЕ, по повод настаните во Собранието на 27-ми април.

Опозицијата ги повика симпатизерите и граѓаните кои не се согласуваат со политиките на власта да излезат на протест пред Основниот суд во 13.30 часот.

фото: Макфакс

уредник

Related Posts

Се јави Владата на Р. Македонија: Дали вечерва ќе се отстранува „Воинот на коњ“?

Коментарите се исклучени на Се јави Владата на Р. Македонија: Дали вечерва ќе се отстранува „Воинот на коњ“?

Отстранет споменикот на Андон Јанев Ќосето од пред Врховниот суд во Скопје, Општина Центар вели бил дивоградба

Коментарите се исклучени на Отстранет споменикот на Андон Јанев Ќосето од пред Врховниот суд во Скопје, Општина Центар вели бил дивоградба

Create AccountLog In Your Account