Демонстрантите порачуваат дека ќе останат пред судот, сѐ додека обвинетите не бидат ослободени

Share Button

Пратеникот Крсто Јовановски го повика претседателот Ѓорге Иванов да ги амнестира граѓаните уапсени за тероризам, на протестот на членовите и симпатизерите на ВМРО-ДПМНЕ пред Кривичниот суд, поради апсењето на 36 лица за насилствата во Собранието од 27 април годинава.

– Денес се најави почетокот на крајот на демократијата во Македонија. Триесет и шест чесни граѓани се уапсени за тероризам. Оваа власт сака да згаси се пред себе – истакна Јовановски, додавајќи се дека протестите ќе продолжат и дека ова „ќе биде долга ноќ“.

Демонстрантите порачуваат дека ќе останат пред судот, сѐ додека лицата кои се под обвиненија, не бидат ослободени.

уредник

Related Posts

Талевска доби условна казна и обврска да го плати затаениот данок

Коментарите се исклучени на Талевска доби условна казна и обврска да го плати затаениот данок

Поплавени куќи во Црешево и Стајковци

Коментарите се исклучени на Поплавени куќи во Црешево и Стајковци

Кржаловски: ВМРО-ДПМНЕ се доближи по рејтингот до СДСМ поради Договорот со Грција

Коментарите се исклучени на Кржаловски: ВМРО-ДПМНЕ се доближи по рејтингот до СДСМ поради Договорот со Грција

Полицаец во цивил сакал да постави знаме на јарбол во Битола, колегите го привеле

Коментарите се исклучени на Полицаец во цивил сакал да постави знаме на јарбол во Битола, колегите го привеле

Create AccountLog In Your Account