Обвинителство: Чавков и уште 35 лица се гонат за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста

Share Button

Поранешниот директор на Бирото за јавна безбедност, Митко Чавков, и уште 35 лица се осомничени за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста од член 313 од Кривичниот законик, за кое е предвидена минимална казна затвор од најмалку 10 години.

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција по преземање на сите дејствија за утврдување на фактите во врска со настаните кои се случија на 27 април во Собранието на Република Македонија ја заврши предистражната постапка.

Од таму велат дека по разгледување и анализа на прибраниот доказен материјал, обвинителството донело наредба  за спроведување истражна постапка против триесет и шест лица поради основано сомнение за сторено кривично дело терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста од член 313 од Кривичниот законик, за кое е предвидена минимална казна затвор од најмалку 10 години.

Поранешниот директор на Бирото за јавна безбедност, Митко Чавков, и уште неколку лица утринава беа уапсени и одведени во кривичниот суд.

уредник

Related Posts

Затворска казна за објавена фотографија на Фејсбук?

Коментарите се исклучени на Затворска казна за објавена фотографија на Фејсбук?

Црквата и православните верници утре го одбележуваат празникот Задушница

Коментарите се исклучени на Црквата и православните верници утре го одбележуваат празникот Задушница

Сајтот на македонското Собрание стана двојазичен. Информациите се прво на албански а потоа на македонски

Коментарите се исклучени на Сајтот на македонското Собрание стана двојазичен. Информациите се прво на албански а потоа на македонски

Прекин на сообраќајот на патниот правец Прилеп-Битола

Коментарите се исклучени на Прекин на сообраќајот на патниот правец Прилеп-Битола

Create AccountLog In Your Account