Продолжен притворот за Игор Југ – се товари и за тероризам

Share Button

Игор Југ останува во затворот Шутка. Ваква одлука донесе судијата на претходна постапка по барањето на јавното обвинителство откако истече 30-дневниот притвор кој му беше претходно одреден.

Основното јавно обвинителство, пак, ја прошири истрагата и сега го товари Игор Југ и дека преземал дејствија како водач на толпата која упадна во законодавниот дом на 27 април, но и за кривично дело тероризам.

Ваквата мерка обвинителството побарало од судот поради постоење опасност од бегство, попречување на истрагата, како и можност за повторување на делото.

уредник

Related Posts

Горивата поевтинуваат за 2,5 денари по литар

Коментарите се исклучени на Горивата поевтинуваат за 2,5 денари по литар

Се урна руски хеликоптер

Коментарите се исклучени на Се урна руски хеликоптер

Create AccountLog In Your Account