НАЈНОВО :

Поранешниот директор на Бирото за јавна безбедност, Митко Чавков, започнал штрајк со глад во Шутка

Share Button

Поранешниот директор на Бирото за јавна безбедност, Митко Чавков, започнал штрајк со глад во истражниот затвор „Шуто оризари“, потврдуваат за „Макфакс“. Според неофицијални информации од управата на затворот, тие ја информирале надлежната судијка на претходна постапка која што му го одреди притворот за неговата состојба.

Чавков штрајкува со глад во Шутка

Митко Чавков е веќе два дена во притвор, а е еден од осомничените за насилството што се случи на 27 април во Собранието За време на крвавиот четврток Чавков беше директор на Бирото за јавна безбедност и раководител на штабот на МВР за протестите за Заедничка Македонија.  Основното јавно обвинителство го товари за кривичното дело Терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста.

уредник

Related Posts

Меѓаши бара кривична одговорност за лицата кои допуштиле да се случи вакво тешко кршење на правата на детето , за случајот со силуваното девојче

Коментарите се исклучени на Меѓаши бара кривична одговорност за лицата кои допуштиле да се случи вакво тешко кршење на правата на детето , за случајот со силуваното девојче

Се јави Владата на Р. Македонија: Дали вечерва ќе се отстранува „Воинот на коњ“?

Коментарите се исклучени на Се јави Владата на Р. Македонија: Дали вечерва ќе се отстранува „Воинот на коњ“?

Create AccountLog In Your Account