ВМРО – ДПМНЕ и денес со блокада и протест

ВМРО – ДПМНЕ и денес со блокада и протест

Share Button

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ и денеска ќе блокира крстосници во Скопје и ќе протестира пред Основниот суд Скопје 1 против затворањето нивни пратеници и поддржувачи поради насилствата во Собранието на 27 април. Тие сметаат дека обвинението „за тероризам“ со кое може да се соочат „е акт на безумие и политичка тортура“. Тие сметаат дека обвинението е измислено и конструирано „против луѓе кои не сториле ниту прекршок во својот живот“.

Велат дека се работи за реваншизам и оти со Македонија владее хунта.

Најавуваат дека од 15 до 17 часот ќе ги блокираат крстосниците кај Мавровка, помеѓу улиците Васил Чакаларов и Ангел Динев во Влае и кај „Рампа“ во Кисела Вода. Од 18 часот, пак, организираат протест пред Кривичниот суд Скопје, каде ќе има повеќе обраќања пред присутните.

Резултат со слика за блокада од вмро

уредник

Related Posts

Митрополитот Агатангел ќе ги предводи утрешните протести за одбрана на името, државата и идентитетот

Коментарите се исклучени на Митрополитот Агатангел ќе ги предводи утрешните протести за одбрана на името, државата и идентитетот

Поплавени куќи во Црешево и Стајковци

Коментарите се исклучени на Поплавени куќи во Црешево и Стајковци

Утре Основачко собрание на политичката партија Граѓанско Демократска Унија (ГДУ)

Коментарите се исклучени на Утре Основачко собрание на политичката партија Граѓанско Демократска Унија (ГДУ)

Попладне пороен дожд, грмежи и засилен ветер

Коментарите се исклучени на Попладне пороен дожд, грмежи и засилен ветер

Create AccountLog In Your Account