Кој ќе го замени Груевски?

Кој ќе го замени Груевски?

Share Button

Можеби имаше обиди и претходно, но по јавното обелоденување дека лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски размислува за оставка, од партијата велат дека се мобилизираа амбициозните членови и лоби групите за преземање на партиското кормило. Внатрешни извори посочуваат на три групи кои се гледаат на врвот.

Првата група стои зад ексминистерот за надворешни работи и амбасадор во Брисел, Никола Попоски. За него се вели дека ќе ја има поддршката од меѓународниот фактор,  од Албанците пред чија заедница нема темно петно, од интелектуалната и урбана средина во Македонија.

Втората група се залага на лидерското место да застане Христијан Мицковски, помалку познат вон партијата, но близок до Никола Груевски . Преминат од ЛДП, тој не е близок до базата, и малку се очекува да наиде на поддршка од меѓународниот фактор.

Во третата група, како можни кандидати за кормилото на ВМРО ДПМНЕ се спомнуваат Антонио Милошовски, Влатко Ѓорчев и Илија Димовски. Секој од нив има влијание во одделни делови од земјата, Милошоски во петтата изборна единица, Кичево , Битола и околината, Ѓорчев во источна а Димовски во Централна Македонија.

уредник

Related Posts

ЈО ќе постапува по заканите за претседателот на ЗНМ

Коментарите се исклучени на ЈО ќе постапува по заканите за претседателот на ЗНМ

Стоматологија со писмо до Заев и Филипче: Изберете стручен директор или ќе се бориме на улица

Коментарите се исклучени на Стоматологија со писмо до Заев и Филипче: Изберете стручен директор или ќе се бориме на улица

Изгребаните „Ауди“ автомобили на Шилегов и сопругата ги нема во неговиот анкетен лист

Коментарите се исклучени на Изгребаните „Ауди“ автомобили на Шилегов и сопругата ги нема во неговиот анкетен лист

Мајка од Неготино работи како кловн оти не ја примаат како воспитувач во градинка

Коментарите се исклучени на Мајка од Неготино работи како кловн оти не ја примаат како воспитувач во градинка

Create AccountLog In Your Account