Покрај лабораторијата за дрога во Тетово, откриен и магацин во Батинци

Покрај лабораторијата за дрога во Тетово, откриен и магацин во Батинци

Покрај лабораторијата за дрога во Тетово, откриен и магацин во Батинци

Share Button

Покрај лабораторијата во Тетово за производство на синтетичка дрога, откриен е и магацински простор во селото Батинци, во близина на Скопје, каде биле складирани хемиски супстанци и други материјали и опрема за подготовка и производство на дрогата.

Министерството за внатрешни работи соопшти дека откриени се и запленети возила, мобилни телефони, сим картички, оружје, муниција и друго.

Во тек е и вештачењето на материјалот и дрогата која според првичните проценки е околу 125 килограми, односно минимум над половина милион таблетки синтетичка дрога.

Во полициската акција беа приведени седум лица кои се занимавале со недозволена трговија со дрога. Меѓу нив, има и двајца српски државјани. На сите им е одредена мерка притвор од 30 дена.

уредник

Related Posts

Застанале до полициско возило и впериле пиштол – уапсени двајца скопјани

Коментарите се исклучени на Застанале до полициско возило и впериле пиштол – уапсени двајца скопјани

Исчезна штитеничка од Домот „Ранка Милановиќ“ и 19-годишно момче од Волково

Коментарите се исклучени на Исчезна штитеничка од Домот „Ранка Милановиќ“ и 19-годишно момче од Волково

Во гевгелиско пронајдени коски од човечко тело

Коментарите се исклучени на Во гевгелиско пронајдени коски од човечко тело

Две лица пријавени за исчезнати, по нив трага полицијата и семејствата

Коментарите се исклучени на Две лица пријавени за исчезнати, по нив трага полицијата и семејствата

Тешко повреден прилепчанец, излетал од пат со автомобилот

Коментарите се исклучени на Тешко повреден прилепчанец, излетал од пат со автомобилот

Тешка сообраќајка во Битола: Велосипедист тешко повреден откако бил удрен од автомобил

Коментарите се исклучени на Тешка сообраќајка во Битола: Велосипедист тешко повреден откако бил удрен од автомобил

Create AccountLog In Your Account